J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
دكتر ميركاظمي مطرح كرد:
1400/6/8
برنامه ويژه سازمان برنامه و بودجه براي مناطق محروم/ رويكرد جديد سازمان براي درآمدها و هزينه ها/ علاقه‌مندم كه معلمان را حمايت كنم/ پروژه‌هاي اولويت‌دار استان‌ها و شهرستان‌ها مشخص مي‌شود
رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: هزينه‌هاي عمراني خيلي تحقق پيدا نمي‌كند، پروژه بر روي زمين مانده خيلي زياد است، اگر بخواهيم با اين روند پول پرداخت كنيم شايد صد سال طول بكشد و اين درست نيست، بايد مديريت صورت بگيرد و پروژه‌هاي اولويت‌دار در هر استان و شهرستان مشخص شود.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين الملل، دكتر مسعود ميركاظمي رئيس سازمان برنامه و بودجه با حضور در برنامه گفتگوي ويژه خبري به بررسي رويكرد جديد سازمان برنامه و بودجه در هزينه‌ها و درآمد‌هاي كشور پرداخت.
رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به كسري بودجه گفت: بودجه از ابتدا خوب تدوين نشده است، سال گذشته ۵۶۲ هزار ميليارد تومان مصارف كشور بود كه از اين ۵۶۲ هزار ميليارد تومان ۳۰ درصد از طريق واگذاري دارايي بوده است.
وي با اشاره به اينكه بودجه بايد شفاف باشد افزود: تكليف دستگاه‌ها در بحث رشد اقتصادي بايد مشخص باشد، تكليف استان‌ها بايد روشن شود، اگر قرار است در بخش كشاورزي اتفاقي بيفتد بايد آن را مشخص كنيم و براي آن منبع بگذاريم.
 رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينكه در كالاهاي اساسي حدود ۲۹۰ هزار ميليارد تومان براي نهاده‌هاي دامي و گندم يارانه در نظر گرفته شده است ادامه داد : آيا اين سهميه به وزارت جهاد كشاورزي مي‌رسد، وزير جهاد كشاورزي بايد منابع در اختيار داشته باشد و مديريت برگشت داشته باشد و استانداران بايد افرادي اقتصادي باشند و بايد جهت‌گيري اقتصادي داشته باشد، متاسفانه منابع را به نفت گره زده ايم .
دكتر ميركاظمي با اشاره به اينكه بايد شاخص‌هاي كلان كشور مورد حمايت قرار بگيرد و براي آن برنامه‌ريزي داشته باشيم اظهار كرد: دولت سيزدهم روي ريل دولت روحاني نمي رود.
وي با اشاره به اينكه بايد منابع را بتوانيم موثر كنيم خاطرنشان كرد: اگر بخواهيم به روند قبلي حركت كنيم نه تنها منابع موثر نيست بلكه آن را هدر مي‌دهيم. امروز سرمايه اجتماعي را از دست داده‌ايم، مشكلات فرهنگي و اقتصادي فراواني داريم و هيچ عقل سليمي نمي گويد كه بايد آن مسير را ادامه دهيم .
رييس سازمان برنامه و بودجه درباره نگاه سازمان برنامه و بودجه براي مناطق و افراد محروم هم افزود: در يارانه هاي پنهان عده اي به وفور از اين منابع برخوردارند و عده اي كاملا نا برخوردار؛ حجم آن هم حدود هزار و ۷۰۰ هزار ميليارد تومان فقط حامل هاي انرژي است و آن چيزي كه تا الان اتفاق افتاده كاملاً ناعادلانه بوده است كه بايد به تدريج براي اينها برنامه ريزي كرد.

دكتر ميركاظمي خاطر نشان كرد: اگر ما تحليلي براي وضع فعلي مي كنيم براي اين است كه مردم بدانند دولت را در چه شرايطي تحويل گرفتيم ولي قطعاً راهكار وجود دارد و امكان ايجاد تحول هست و وضع اقتصادي را مي توان سامان بخشيد اما با عقلا نيت، برنامه ، تغيير روش هاي سنتي و روش هاي خلاقانه اين تغييرات را اعمال خواهيم كرد.

ميركاظمي با اشاره به اينكه همسان سازي حقوق معلمان خلاف قانون بود و ۱۸۰۰ ميليارد كسري بودجه آورديم ادامه داد: من خودم معلم هستم و خيلي علاقه مندم كه معلمان را حمايت كنم، ما يك تعهدي داريم ،بايد جلوي بي‌انضباطي را بگيريم، اگر موضوع را مديريت نكنيم، فشار اصلي به بخش ضعيف از جمله معلمان مي‌آيد .
وي با اشاره به اينكه بايد بر روي روال قانون، كار را انجام دهيم خاطرنشان كرد: دوستان ما در آموزش و پرورش با مجوزي كه مغاير با قوانين بود لذا جلسه گذاشتيم تا راه‌حل پيدا كنيم و گفته شد كه پرداخت صورت مي گيرد اما سه روز طول مي‌كشد تا احكام اصلاح و مطابق با قانون شود، براي اينكه در اين مسير دچار مشكل نشويم، فايل هاي ماه هاي قبل را آماده داشتند و بلافاصله فايل هاي ماه هاي قبل را پرداخت كرديم تا فاصله ايجاد نشود ولي بايد آن را در دولت ببريم اگر قرار است تغييراتي اتفاق بيفتد بايد منبع براي آن در نظر گرفته شود .
رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينكه از وزير محترم آموزش و پرورش قبلي درخواست كرديم تا احكام را اصلاح كند كه گفتند طول مي كشد گفت: برخي از اتفاقات در روزهاي آخر دولت افتاد كه اخلاق مدارانه نبوده است.
ميركاظمي با اشاره به اينكه امروز ما در تنگنا قرار گرفته ايم و احساس مي‌كنيم كه نبايد اين امر صورت مي‌گيرد ادامه داد: انضباط مالي تاكيد مقام معظم رهبري است . ما پاداش بازنشستگي را دنبال خواهيم كرد البته كار سختي است، با توجه به كسري ها و خلق پول كار سخت مي‌شود اما اميدواريم با انقباضي كردن برخي از هزينه‌ها كه مي‌توانيم آن را كنترل و مديريت كنيم و بتوانيم امسال را بگذرانيم تا وارد برنامه ۱۴۰۱ شويم تا اتفاقات اساسي بيفتد.
وي با اشاره به اينكه بايد تحليل خوبي از برنامه هاي توسعه داشته باشيم اظهار كرد: بايد اهداف برنامه‌ها را بررسي كنيم، آنچه كه اتفاق افتاده چه بوده است ،بايد كالبدشكافي كنيم كه چرا در همه برنامه ها تقريباً شاخص‌ها مطلوب نبوده است، اگر تشخيص مصلحت نظام اين سياست‌ها را آماده كند با تصويب مقام معظم رهبري اعلام مي‌شود و ما كارگاه‌ها را در سازمان تشكيل مي‌دهيم و شروع مي‌كنيم تا برنامه هفتم به موقع برسد، البته زمان ما كم است ، ما در حال تغيير ريل بودجه هستيم ، لذا در حال اعمال تغييرات هستيم.
رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينكه خيلي از مطالعات در سازمان و بيرون سازمان وجود دارد كه قابل استفاده است اما اينكه بگوييم آن را دقيقاً مي توانيم اجرايي كنيم اين گونه نيست گفت: كم كم بايد به جلو پيش برويم و معاونت‌هاي ما برنامه‌هايشان را تنظيم كنند و جلسات فشرده اي بايد داشته باشيم  لذا مسير سخت است اما شدني است، وزراي ما انگيزه دارند و جوان هستند و در سيستم‌هاي قبلي غرق نشدند، اميدواريم تغييرات را به كمك آنها انجام دهيم.
ميركاظمي با اشاره به اينكه در طول ۴۰ سال گذشته شرايط مختلف اقتصادي ،جنگ، صلح افزايش و كاهش قيمت نفت، تشديد تحريم را داشتيم و سلايق مختلف سياسي دولت‌ها را اداره كردند افزود: ما نمي‌توانيم فقط موضوعات را به تحريم گره بزنيم، تحريم يكي از موضوعات است ولي همه عوامل نيست اما نبايد خودمان را گول بزنيم و مدام كار را سياسي كنيم زيرا آدرس غلط دادن است.
وي با اشاره به اينكه وقتي منتقدين هشدار و تذكر مي‌دهند بايد بخشي از نصيحت ها را گوش مي‌داديم تا در اين نقطه نباشيم ادامه داد: استفاده بهينه از منابع بايد صورت گيرد، ما كشوري ثروتمند هستيم و فقير نيستيم، در مقايسه با ساير كشورها از لحاظ هاي مختلف كشوري غني هستيم ،نبايد كشور فقير باشيم، نبايد سطح زندگي مردم پايين باشد ،اشكالي در اين رابطه وجود دارد، اگر توقع داريد دولت سيزدهم بر روي ريل يازدهم و دوازدهم برود قاعدتاً همين مسير خواهد بود و قطعاً كسي آن را قبول نخواهد كرد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينكه حتماً بايد عوامل موثر بر اقتصاد را درست تشخيص دهيم عنوان كرد: تحريم يكي از عوامل است اما همه عوامل نيست،بيشتر بايد فرهنگ‌سازي در بيرون را انجام دهيم، مشكلي با كابينه نداريم .اين موضوع بايد در سطح فرمانداري و بخشداري برود، بايد تلاش بيشتري كنيم، صدا و سيما مي تواند كمك كننده باشد، مجلس شوراي اسلامي بايد از ما مطالبه گري داشته باشد و اجازه ندهد تا ما بر روي سيستم قبل برويم.
وي تصريح كرد: اگر همه اين اتفاقات بيفتد مي‌توانيم بگوييم كه تحول چشمگيري اتفاق خواهد افتاد، مطمئنيم كه اين اتفاق خواهد افتاد، نظارت چيزي نيست كه ايده آل باشد ،مشكلات زياد است ولي كشور فقير نيست، كشور يارانه‌هاي پنهان دارد، يارانه‌هاي نهاده و دارو شايد نزديك به ۲۹۰ يا ۳۰۰ هزار ميليارد تومان باشد دولتي كه اين حجم از پشتيباني را دارد مي‌تواند اقدامات ديگري را انجام دهد.
ميركاظمي افزود: در بودجه ۱۴۰۰، دو سقف مصرف گذاشتيم، نخست، ۹۳۷ هزار ميليارد تومان و سقف دوم هزار و ۲۷۷ ميليارد تومان است، اگر عملكرد پارسال را ببينيم و منابع پايدار آن را محاسبه كنيم حدود ۲ و نيم تا ۳ برابر شده است، بايد پاسخ دهيم به چه علت اين افزايش رقم بودجه را انجام داديم.
ميركاظمي اضافه كرد: امسال در ۵ ماه و نيم يعني در اين ۱۳۹ روز، ۲۸۰ هزار ميليارد تومان مصارف كشور بوده است كه از اين رقم ۲۲۰ هزار ميليارد تومان از منابع قابل اتكاء بوده است، مابه التفاوت آن از ۲۲۰ تا ۲۸۰ هزار ميليارد تومان از تنخواه استفاده شده است و ۸۵ هزار ميليارد تومان هم از طريق واگذاري دارايي‌هاي مالي بوده است.
وي با بيان اينكه اين نشان مي‌دهد از اول سال، امكان تأمين بودجه نبوده است افزود: با توجه به اينكه منابع درآمدي پيش بيني شده ناشي از فروش نفت در بودجه امسال، محقق نشده است در اين ۱۳۹ روز، فقط ۱۵ درصد تحقق عمليات داشتيم.
رئيس سازمان برنامه و بودجه با تأكيد بر اينكه بايد بر روي منابع تأمين مالي و چگونگي افزايش درآمدها، بازنگري كنيم گفت: بايد پايداري بودجه را بيشتر و در مصارف، مديريت كنيم، در پايان سال ۹۱، عملكرد مصارف دولت، ۸۹ هزار ميليارد تومان بوده است، چگونه مي‌شود كه در سال ۱۴۰۰ اين رقم به ۹۳۷ هزار ميليارد تومان رسيد.
ميركاظمي با اشاره به اينكه متوسط رشد اقتصادي در ۸ سال گذشته از صفر تا ۸ دهم درصد بوده و عمدتاً تورم دو رقمي بوده است افزود: زماني كه منابع پايداري براي بودجه نيست به خلق نقدينگي و تورم، مي‌انجامد و ضريب جيني هم در ۸ تا ۱۰ سال گذشته، افزايشي بوده است يعني فاصله طبقاتي به نفع مرفهين، افزايش يافته است.
۱۷ جلد بودجه كشور را يك جلد مي كنم
رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينكه ۱۷ جلد بودجه كشور را يك جلد مي كنم تصريح كرد:در تلاش هستيم تا سقف بودجه را مديريت كنيم قاعدتاً درآمدها تحقق پيدا نمي‌كند اگر مجبور شويم در ادامه اصلاحيه خواهيم داد ولي تا الان خيلي نياز به اصلاحيه نداريم، قطعا اين مسير قابل ادامه نيست و بايد تجديدنظر جدي شود و مسير حركت بايد تغيير پيدا كند لذا ما ناچار هستيم و چيزي نيست كه بخواهيم آن را انتخاب كنيم ،در نقطه اي قرار گرفتيم كه بايد تصميم جدي بگيريم.
وي اظهار كرد: همه ماه و خورشيد و فلك را به خدمت گرفته ايم آيا اهداف كلان كشور اتفاق افتاده است آيا ما توانستيم رشد اقتصادي ۸ درصدي داشته باشيم آيا توانستيم بيكاري را كاهش دهيم.
دكتر ميركاظمي با اشاره به اينكه بايد به صورت انقباضي حركت كنيم افزود: هزينه‌هاي عمراني خيلي تحقق پيدا نمي‌كند، پروژه بر روي زمين مانده خيلي زياد است، اگر بخواهيم با اين روند پول پرداخت كنيم شايد صد سال طول بكشد و اين درست نيست، بايد مديريت صورت بگيرد و پروژه‌هاي اولويت‌دار در هر استان و شهرستان مشخص شود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينكه قيمت پروتئين در بازار مشخص است كه چقدر است لذا مشكل را بايد اساسي حل كرد افزود: قاعدتاً بايد از دامداران حمايت كرد و از طيور و مرغداري‌ها بايد حمايت كرد، كشت كالاهاي استراتژيك كشاورزي بايد حمايت جدي شود، ما براي اينها منابع جديدي نگذاشته ايم، منابع را در زنجيره هزينه كرديم كه نه دامدار و نه مردم از آن بهره مند شدند.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید منتشر خواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهند شد
 

 
نظری ثبت نشده است
1400/7/21 13:8:31 
انتشار شاخص قيمت كالاها و خدمات مصرفي خانوارها، نرخ تورم كشور و استان- شهريور‎ماه 1400

آدرس : گيلان - رشت - ميدان مصلي - خيابان ۱۵ خرداد - روبروي بيمارستان حشمت - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان گيلان
كدپستي : ۴۱۹۳۹-۸۳۷۳۹

شماره هاي تماس سازمان : ۰۱۳-۳۳۶۶۴۰۱۴-۱۶

سامانه پيام كوتاه: ۵۰۰۰۲۹۹۱

نمابر : ۰۱۳-۳۳۶۶۸۲۵۶

مطالب سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان گيلان ميباشد
Powered by Tetis PORTAL